Pałac Kultury Zagłębie

Pałac Kultury Zagłębia to nie tylko prężnie działające centrum kulturalne Dąbrowy Górniczej. To także wpisany na listę zabytków przykład polskiej architektury socrealistycznej.

Pałac Kultury Zagłębie powstał według projektu Zbigniewa Rzepeckiego, w latach 1951-1958 jako Dom Kultury Zagłębia. Uroczyste otwarcie miało miejsce 11 stycznia 1958 roku.

Głównym celem placówki było (i jest nadal) umożliwianie mieszkańcom Dąbrowy Górniczej i okolicznych miejscowości, kontaktu z kulturą, zarówno poprzez organizację licznych imprez, wystaw, koncertów czy przedstawień, jak i prowadzenie zajęć i warsztatów artystycznych.

Zabytkowy budynek przy Placu Wolności 1 jest w trakcie remontu od 3 lat, a PKZ swoją tymczasową siedzibę ma przy ul. Wojska Polskiego 52, Dabrowa Górnicza. Remont zostanie zakończony już we wrześniu 2014 roku.

Pałac Kultury Zagłębie

Na 4700 m kw. powierzchni okazałego gmachu Pałacu Kultury Zagłębia znajdują się: sala widowiskowa ze sceną obrotową i nowoczesnym zapleczem technicznym (mieszcząca 699 widzów), sala kinowa na 88 miejsc, sala kameralna, galeria, piwnica teatralna, pracownie plastyczne, kawiarnia i marmurowe hole o łącznej powierzchni 1900 m kw.

W ramach działalności Pałacu Kultury Zagłębia funkcjonują:

  • Miejska Orkiestra DętaMiejska Orkiestra Dęta w Dąbrowie Górniczej powstała w 1999 roku. Jej dyrygentem jest obecnie Aleksander Fojcik. Orkiestra liczy 50 muzyków – amatorów i artystów zawodowych. Od 1 kwietnia 2012 roku funkcjonuje jako stowarzyszenie
  • Zespół Pieśni i Tańca „PKZ Gołowianie”Zespół założono w 1976 roku. Występują w nim nie tylko dorośli, ale także dzieci i młodzież. W 2009 roku zespół uzyskał statuetkę „Złotej Liry” na Balkan Folk Fest 2009 w Bułgarii.
  • zajęcia artystyczne Amatorskiego Ruchu ArtystycznegoW ramach ARA prowadzone są zajęcia plastyczne, rytmiczne, taneczne, wokalne i instrumentalne. Organizowane są także warsztaty literackie, teatralne i kabaretowe.
  • Big BandZespół powstał w 2004 roku. W jego skład wchodzą zarówno profesjonalni muzycy, jak i muzycy-amatorzy. Założycielem i kierownikiem Big Bandu jest Jerzy Sojka.
  • Kino Studyjne KADR
  • Uniwersytet Trzeciego WiekuUniwersytet Trzeciego Wieku w Dąbrowie Górniczej istnieje od 2007 roku. Prowadzone są tu zajęcia w licznych sekcjach, od zajęć z malarstwa i rysunku po gimnastykę rekreacyjną.
  • Świetlice ŚrodowiskoweZespół 11 świetlic środowiskowych, działających na terenie całego miasta.
  • Kluby OsiedloweŁącznie 6 klubów osiedlowych,stanowiących satelitarne placówki Pałacu Kultury Zagłębia.
  • Dom Kultury Ząbkowice

 

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz