Pozwolenie na budowę – sprawdź, czy jest konieczne

Mając działkę rekreacyjną planujesz postawienie domku letniskowego. Czy taka zabudowa wymaga specjalnego pozwolenia? Okazuje, że opcje są dwie, bo gdy nieruchomość będzie na stałe przywiązana do gruntu, pozwolenie na budowę jest niezbędne, ale jeśli chcesz jedynie na ziemi postawić niewielki domek z supermarketu, wystarczy zgłoszenie go jako tymczasowy obiekt budowlany. Jednakże taki dom letniskowy na działce nie może przebywać dłużej niż 120 dni. Dlatego też w większości przypadków konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

Planując budowę domku letniskowego trzeba najpierw skompletować szereg dokumentów i dopełnić wielu formalności, identycznie jak przy budowie tradycyjnego domu jednorodzinnego. Niezbędny jest zatem projekt budowlany w czterech identycznych wersjach, które należy złożyć w stosownych urzędach. W projekcie trzeba uwzględnić warunki oraz dołączyć odpowiednie oświadczenie dotyczące własności danego gruntu, na którym stanąć ma nasza niewielka willa. Posiadając już pozwolenie konieczne jest zgłoszenie w powiatowymi inspektoracie nadzoru budowlanego terminu rozpoczęcia prac.

kredytna dom

Budowa takiej nieruchomości trwa stosunkowo krótko, maksymalnie kilka miesięcy. Po zakończonej budowie domu parterowego z drewna należy to ponownie zgłosić w biurze nadzoru budowlanego. W skład takiego dokumentu wchodzi m.in. dziennik budowy, oświadczenia kierownika budowy oraz wszelkie protokoły budowlane. Za samowolne wybudowanie domku letniskowego, bez wcześniejszego uzyskania pozwoleń może być nałożona kara w wysokości nawet 25 tys. złotych, gdyż jest to niezgodne z obowiązującym przepisami prawa budowlanego.

Zamiast tego lepiej będzie rozważyć zakup gotowego domku letniskowego. Niewielką nieruchomość do remontu można już kupić za kilkanaście tysięcy złotych. Jednak za dom w Dąbrowie Górniczej o charakterze rekreacyjnym trzeba zapłacić około 50 tys. złotych. Decydujący w tym wypadku jest oczywiście standard nieruchomości oraz jego lokalizacja. Droższe będę te w pobliżu akwenu wodnego lub lasu.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz